Archive for 6 dubna, 2025
Trasa: 45 km, 21. století – viz GPS
Výškové metry: 197 m
Účast: Ondra, Zdenál, Hony, Eri, Přema, Pavel T., Majk, Bivoj, Venca D., Sochy, Kocour, Ondra M., Kuba J., Větrák, Vláďa, Honza M., Honza D., Vráťa,
Pád: Ondra – to to začíná…
Defekt: nikdo
Trackmaker: Ondra
GPS: https://mapy.cz/s/nogegabuna
Komentář: Na Kubatovi jsme byli na první vyjížďce po sedmnácté v řadě!!! A poprvé to bylo bez někoho, kdo by ještě neslyšel historku o tom, kde hlava byla sťata a kam se zakutálela. Takže premiéra, která zapříčinila to, že k oběma menhirům zajeli všichni. Dobrá štábní kultůra!!!
O.
P.s. Přema šíří, že jezdí s Nezmarama už dvacet pět let, tak já jen upřesním, že to bude pravda, až tuhle 25. sezónu zakončí 🙂 Zatím jezdí 24 let a jednu vyjížďku, muhehe.
NO: A ač by si někdo po těch letech mohl myslet, že není už co říci nového a zajímavého, opak je pravdou 🙂 Zkušebním prozkoušením znalostí části mužstva jsem zjistil, že je třeba malinko osvěty o megalitech!
Megalit (z řečtiny, mega – velký, lithos – kámen) souhrnně označuje objekty z velkých, neopracovaných, nebo nahrubo opracovaných balvanů, budované pravěkými lidmi. Sloužily účelu pohřebnímu, kultovnímu, astronomickému, případně chronologickému. Byly budovány od neolitu až do střední doby bronzové, jejich vznik ale nesouvisí s jednou konkrétní etnickou skupinou, či kulturou. Nejznámější megalitickou stavbou na světě je Stonehenge.
Menhir (z bretonštiny men – kámen a hir – dlouhý) je kamenný blok svisle zasazený do země.
Dolmen (z bretonského dol – stůl a men – kámen, tedy „kamenný stůl“) je prehistorická megalitická stavba z velkých nepravidelných kamenných bloků zpravidla monumentálních rozměrů. Jsou vytvořeny ze dvou i více vzpřímených kamenů, které nesou horizontální desky.
Ale mohli bychom si jich definovat mnohem, mnohem více (Trilit, Kromlech, Henge atd., atd) 🙂